Fontainebleau ve Vaux Le Vicomte Şatosu

Bu turumuzda Fontainebleau’nun muhteşem doğasına ve mimari şaheserlerden biri olan Vaux le Vicomte şatosunu keşfedeceksiniz.

5 copy
1
3
6
9
12
13
22
23
24
2

Fontainebleau Paris’in güneyinden yaklaşık 50 km uzaklığında bir şehirdir. Şehrin en önemli özelliklerinden biri yemyeşil ormanlarla kaplı bir doğaya sahip olmasıdır. Özellikle çok zor parkurları olmamasından dolayı yakın çevrede verilen dağcılık eğitimlerin pratik kısımları burada olur. Fontainebleau ormanı 25 000 hektar gibi büyük bir alanda yer almakla birlikte, içerisinde 1200 farklı türde hayvan ve bitki barındırmaktadır. Ormanın bu özelliklerinden dolayı UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Orman atla, bisikletle gezinebileceği gibi aynı zamanda yürüme parkurları da bulunmaktadır. Yürüme ve bisiklet parkurlarında Seine nehri size eşlik eder ve bölgeye özgü yerleşim yerlerine tanıklık edeceksiniz. Burası aynı zamanda at sporları ile ünlenmiş yerlerden biridir. Orman muhteşem manzaraları ile birçok sinema filmine ve senaryoya ilham olmuştur.

Vaux le Vicomte şatosu ise 1661 yılında kurulmuş Versaille sarayı bu şatoyu model alarak yapılmıştır. 1981 yılından itibaren şato da UNESCO koruması altındadır. Şato kurulduktan sonra birçok kral ve kraliçenin gözdesi olmuştur. Marie Antoinette’in mahrem odası olan Türk odası da bu şatoda bulunmaktadır. 7 yıl suren restorasyon çalışmasından sonra Türk odası duvardaki Osmanlı motifleri ile ziyaretçilerle buluştu. Marie Antoinette bu odada annesine mektup yazar, özel görüşmelerini, okumalarını burada yapar. Bu şato Napolyon’un da en gözde şatosudur. Odayı da sonrasında Napolyon’un eşi Josephine yatak odası olarak kullanmıştır. Şatoda Marie Antoinette ve Napolyon dışında Rönesans donemi eserleri de çokça bulunmaktadır. Şatonun iç dekorasyonu ve eşyalarının birçoğu 17ci yüzyıldan kalmadır. Şatoda yıl boyunca belirli zamanlarda şamdan geceleri, orta çağ kostümleri günü, ışık gösterileri ve şatoda çekilen filmlerin gösterimi gibi çeşitli gösterilere ev sahipliği eder. Bununla birlikte şatonun yakında eskiden ahır olarak kullanılan yerde eski ve çok nadir bulunan araba koleksiyonu müzesi bulunmaktadır. Aynı zamanda şatonun kusursuz perspektiflerle yapılmış de devasa bahçesi 17ci yüzyıl mimarisini çok iyi yansıtmaktadır. Parkı gezebilmek için 2 farklı parkura yürüyüş parkuru mevcuttur.

Kişi sayısı, ücret, özel grup turları ve program detayları için lütfen bize ulaşın.