Paris'in İncileri

Sabah başlayıpakşam bitirdiğimiz 1 günlük Paris turudur. Paris’in incileri tur rotasında Paris’in sembollerini oluşturan Eyfel kulesi, Montmartre ressamlar tepesi ve Sacre Cœur adaklar kilisesi yani sıra tüm Paris’i Seine nehri üzerinden de görmek program dahilindedir.

Program ilk başta Gustave Eiffel’in 1889 yılında inşa ettiği, Fransa’nın ve Paris’in sembolü haline gelen Eyfel kulesi ile baslar. Eyfel kulesinin diğer ismi de demir bayandır. Projenin ilk çizimleri 1884 yılında yapılmaya başlanmış ve bir kısmı Gustave Eiffel İzmir’de bulunduğu zamanda çizilmiştir. Ancak kule inşası 1887 yılında başlayıp 1889 yılında tamamlanır. Eyfel kulesi 3 kattan oluşur ve 324 metre uzunluğundadır. Kuleye merdiven ile çıkılacağı gibi. Asansör ile de çıkılabilir. Fransız devrimi 100cu yıl kutlamaları dolayısıyla geçici olarak inşa edilen kule. Ziyaretçiler tarafından çok beğeni toplayınca yıkılmasından vazgeçilmiştir. Eiffel’in hemen önünde Champs de Mars parkı geniş yeşil halka açık bir alandır. Eiffel’in tam karşı tarafında Fransa Ulusal Meclis binasını da görebilirsiniz.

Daha sonrasında Seine nehri kenarındaki tüm tarihi eserler, müzeler ve tarihi geçit/köprüleri görmek üzere tekne turumuz baslar. Tekne turunda görülebilecek başlıca yerler: Orsay müzesi, Louvre müzesi, Orangerie müzesi, Sainte Chapelle kilisesi, Notre Dame kilisesi, Cite adası, Saint Louis adası, tarihi köprülerden Alexandre III köprüsü, aşıklar köprüsü (Pont des Arts), Pont neuf köprüsü.

Tekne turu sonrasında rotamıza «Place du Tertre» isimli Montmartre ressamlar tepesi ile devam ediyoruz. Bu meydan 1635 yılında ilk oluşturulduğundan çevresindeki tüm binalar 17 ve 18ci yüzyıla aittirler. 1920lerde oradaki ressamın «Montmartre çocuğu» isimli tablosu çok unlu olunca, meydan koruma altına alınıp günümüz ressamlar tepesi oluşur. Ressamlar tepesine ulaştığınız göreceğiniz devasa beyaz Sacre Cœur adaklar kilisesi ile turumuzu sonlandırıyoruz. Sacre Cœur kilisesi 19cu yüzyıl sonlarında yapılmıştır. Ancak bazilikanın 12-13 yüzyıl mimari özelliklerini taşıması, tavanında 475 metrekare ölçüsünde Fransa’nın en büyük mozaiğinin bulundurması ve «La Savoyarde» isimli can Fransa’nın en ağır cani olmasından dolay büyük önem taşır. 

Kişi sayısı, ücret, özel grup turları ve program detayları için lütfen bize ulaşın.