Bu gezi programı Versailles sarayı ve Paris’in tarihi opera binasını bir arada görebileceğimizbir turdur.

Versailles sarayı Fransız Devriminin başarıya ulaştığı ilk yerlerden olduğundan tarihi acıdan büyük önem taşır. Versailles şehri Paris’in yaklaşık 25 km uzağındadır. Versailles ’da görülecek başlıca şeyleri 4 kategoride toplamak mümkündür. Bunlar: Versailles sarayı, küçük ve büyük Trianonlar (kraliyet dinlenme yerleri), bahçeler ve kraliyet ahırları. Versailles sarayı 17ci yüzyılda kurulduğunda ilk başta av köşkü olarak kullanılıyordu. Daha sonra 14cu Louis bu sarayda büyüyünce o ve 1789 yılımdaki Fransız devrimine kadar tüm krallar burada kalmışlardır. 1830 yılından itibaren de müze olarak kullanılmıştır. Sarayda 700 oda bulunmaktadır. Sarayın zemin katında kralın çocukları, Marie Antoinette’in özel odaları bulunmaktadır. İlk katta ise davetlerin düzenlendiği, misafirlerin kalacağı odalar bulunmaktaydı. Sarayın en unlu bölümlerinden biri ise, Aynalar Galerisidir (Galérie des Glaces). Sadece bu bolümde 357 ayna bulunmaktadır. Mimarisi barok esintili olup, birçok sanat isçiliği ile iç mekan dekore edilmiştir. Büyük trianon ilk olarak 14cü Louis tarafından inşa edilmiştir. Küçük trianon ise esi tarafından yapılmıştır. Her ikisi de bahçelerin ortalarında bulunur. Marie Antoinette zamanında küçük Trianon restore edilmiş ve çeşitli bitkilerin yetiştirildiği bir yer haline gelmişti. Marie Antoinette genelde sik sik buraya gelir ve yakın arkadaşları ile burada görüşürdü. Bunun yanında Marie Antoinette’in gelmiş olduğu ülke Viyana’da Osmanlıların I. Viyana hilal seklinde kuşatması basarisiz olunca ve kutlama için ülkede fırıncılar hilal ekmekleri – kruvasanı ilk olarak üretirler. Marie Antoinette kruvasanı Fransa’ya getirmesi ile kruvasan Fransızların bir sembolü olur. Fransız devrimi sırasında da burada kendine ait odasında öldürülmüştür.

Versailles’ın en dikkat çekici yerlerinden biri de kuskusuz bahçeleridir. Her bir bahçe farklı geometrik şekillerle oluşturulmuş olup 800 hektarlık bir yer kaplar. Yaklaşık 200 000 adet ağaç ve 210 000 çiçek bulunmaktadır. Günümüzde bahçeler içerisinde bulunan gölette de sandalla gezmek mümkündür.

Kraliyet ahırları da küçük ve büyük olmak üzere ikiye ayrılırlar. Bu ahırlar kraliyet için çok önemli olduğundan çok sayıda insan burada çalışırdı. Çalışanlar atlarla ilgili her şeyden sorumlu oldukları gibi, at ile ilgili eğitimler de mevcuttu.

Versailles sarayı sonrasında Paris’teki Opera bölgesine gittiğimizde bölgede birçok eski heykel ve binalar ile karşılaşacaksınız. Bunlardan en önemlisi Paris Opera Binası’dır (Palais de Garnier). Bu bine 1875 yılında kurulmuş olup, burada opera gösterileri dışında müze, kütüphane atölyeler gibi çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. «Operadaki Hayalet» oyunu bu operadan ilham alınarak yazılmıştır. Paris’in en çok ziyaretçi aldığı binalardan biridir.  

Kişi sayısı, ücret, özel grup turları ve program detayları için lütfen bize ulaşın.