Muhteşem Paris Turu

Bu turumuz Dünya’nın en büyük ve en çok ziyaretçi alan müzelerinden biri olan Louvre müzesini ve Empresyonist eşsiz empresyonist eserlerin bulunduğu Orsay müzesine ziyaret edebilme imkanı sağlıyor.

Yaklaşık olarak yılda 8 milyon ziyaretçi gelir. 210 000 metrekare yüzey alanında bulunmaktadır. Müze ilk olarak 12ci yüzyılda kale olarak inşa edilse de 16ci yüzyıldan itibaren saray olarak kullanılmıştır. Daha sonra da müzeye çevrilmiştir.

 Louvre ‘da Mona Lisa, Venus de Milo gibi dünyaca ünlü eserler sergilendiğinden çok ünlüdür. Bunun yani sıra her sene müzede farklı sergiler, fuarlar ve etkinlikler düzenlenmektedir. 2007 yılında da düzenlenen fotoğraf fuarında Türk fotoğrafçılara ev sahipliği yapmış olup, İstanbul fotoğrafları sergilenmişti. Müzede Yakındoğu antik eserleri, İslam sanatları, eski Mısır antik eserleri, eski Yunan ve Roma antik eserleri, heykeller, çizimler, bunun yanında Afrika, Asya, Okyanusya ve Amerika gibi farklı kültürlerin antik eserleri bulunmaktadır.  Louvre müzesi 2 kat zemin ustu ve 2 kat zemin olmak üzere zemin katla birlikte 5 kattan oluşur. Müzenin avlu kısmında ise Fransa eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand’ın öncülüğünde 1988 yılında açılısı gerçeklesen 21 metre uzunluğunda metal ve camdan bir Louvre Piramidi yaptırılmıştır.

Aynı zamanda Louvre müzesinin içinde Louvre cam piramidi ile ayni mantıkla yapılan ters piramit bulunmaktadır. Louvre piramidi de Louvre müzesinin en çok beğeni ve ziyaretçi toplayan eserlerin içerisinde yer almaktadır.

Louvre müzesinden sonra rotamız Orsay müzesine devam ediyor. Orsay müzesi Seine nehri üzerinde bulunur. Orsay müze olmadan önce burası eskiden bir tren garı olarak kullanılıyordu. Gar teknik sorunlar nedeniyle kapatılacakken 1986 yılından itibaren müzeye dönüştürülmüştür.
Müze içerisinde Manet, Monet, Van Gogh, Gauguin gibi birçok unlu ressamın
resimlerini bulmak mümkündür. Müze bulundurduğu tablolar vesilesiyle
empresyonist akiminin en iyi temsillerindendir. Empresyonist akiminin yani sıra tablolarda çağdaş Paris yaseminin sergilendiği tablolar da mevcuttur. Cehennem kapıları,
kirik burunlu adam gibi dünyaca unlu heykel ve büstleri ile tanından Fransız sanatçı Rodin’in eserlerini de Orsay müzesinde görmek mümkündür. Müzenin ilk katında galerideki eserleri bulunur. Orta ve Üst katta ise, Louvre müzesinde olduğu gibi yıl boyunca çeşitli sergilere ev sahipliği yapmaktadır.  

Kişi sayısı, ücret, özel grup turları ve program detayları için lütfen bize ulaşın.