Loire Şatolari

Bu turumuzda Loire vadisinde bulunan en unlu şatolarını ziyaret edeceğiz.

Cheverny
Cheverny
Cheverny
Cheverny
Cheverny
Cheverny
Chambord Şatosu
Chambord Şatosu
Chambord Şatosu
Chambord Şatosu
Chambord Şatosu
Chenonceau Şatosu
Chenonceau Şatosu
Chenonceau Şatosu
Chenonceau Şatosu
Amboise Şatosu
Amboise Şatosu
Amboise Şatosu
Amboise Şatosu
Amboise
Amboise
Amboise
Amboise
Chambord
Chambord
Chambord
Chambord

Turumuza ilk başta Chambord’da bulunan 1519 yılında inşa edilmiş Chambord şatosu ile başlıyoruz. Bu şato ilk baslarda av köşkü olarak kullanılmıştır ve Rönesans donemi mimarisi hakimdir. Unlu Fransız yazar Molière Chambord şatosuna davet edilip bir sure burada kalmıştır ve ünlenmesini sağlayan Kibarlık Oyunu “Bourgeois Gentilhomme” isimli tiyatro oyununu yazmıştır. 1870 yılında Fransa-Almanya savaşında bir süreliğine şato hastane olarak kullanılmıştır.

Chambord şatosundan sonra rotamızda Cheverny şatosu bulunmakta. Şatonun inşası 1634 yılında bitmiş olup klasik donem mimari örneklerindendir. Şatonun botanik bahçesi ve orman parkları görülmeye değerdir. Şatoda Don Kişot’un resmedildiği bir tablo ve Türkiye’de de yayımlanan unlu Tintin çizgi romanı sergisini görebilirsiniz.

Yoluma Amboise şatosu ile devam ediyoruz. Amboise şatosu 1498 yılında yapılmış olup gotik mimari özelliği ile dikkat çeker. Bu şatoda unlu ressam, bilim adamı Leonardo Da Vinci, kral I. François tarafından çağrılmış ve bir süreliğine bu şatoda yasamıştır.

Bir sonraki durağımız da Chenonceau şatosu. Şato 15ci yüzyılda yapımına başlanılmıştır. Şato Rönesans mimarisi temsilcilerinden olup, içerisinde Rönesans döneminden bir çok eşya ve tablo bulunur. Donemin kraliyet ailesi kadınları şatosu burada kaldığı ve kendilerine göre düzenlemeler yaptıklarından dolayı kadınlar şatosu olarak da bilinir. Şato Birinci Dünya savaşı sırasında hastane olarak da kullanılmıştır.

Yönümüzü Villandry şatosuna çeviriyoruz. Villandry şatosu Loire vadisinin en eski ve en büyük şatolarından biridir. Yapımı 12ci yüzyıla dayanır ve Rönesans mimarisi baskındır. 1906 yılında restore edilip müze haline getirildi. Şatonun içinde bir çok eser sergilenmekle birlikte bir odası Osmanlı Dönemi’ne ait tablolar bulunmaktadır. Bunlardan en ünlülerinden olan eskiz “Başıbozuk” bu şatoda bulunmaktadır. Bunun yanında Rönesans donemi stilindeki bahçelerinde sebze ve bitkileri bir arada bulmak mümkündür.

Turumuzun son durağı olan Azay-le-Rideau şatosu 16ci yüzyılda Rönesans mimarisine uygun yapılmıştır. Loire vadisinin en unlu ve göze çarpan şatolarından biri olan Azay-le-Rideau şatosu için Balzac Loire’in pırlantası demiştir.

Kişi sayısı, ücret, özel grup turları ve program detayları için lütfen bize ulaşın.