Birkaç aydır sıklıkla duyduğumuz ve hayatımızın içerisinde olan ‘’karantina’’ kelimesi aslında ne anlama geliyor?

Kelime ilk ne zaman ve hangi amaç ile oluştu?

Öncelikle karantina kelimesinin etimolojisine bakalım. Karantina, latince quadraginta ve İtalyanca quaranta kelimelerinin birleşmesinden gelir ve anlamı 40 gün demektir.

Karantina Kelimesinin Tarihçesi

Bilinen ilk izolasyonun, İncil’de geçer. O zamanın cüzzamı (lepra) olan kişiler, sağlıklı kişilerden izole edilir. Ancak bununla ilgili pek bir detaya sahip değiliz.

  1. yy’da ortalarında, 1343 yılında sonrasında Bubonik Veba salgını (sonrasında Kara Ölüm olarak adlandırılacak) baş gösterir. O zamanki Avrupa popülasyonunun neredeyse yarısının ölümüne yol açacaktır bu pandemik hastalık. 1350 tarihine kadar da salgın devam eder. Devlet görevlileri, Ragusa adlı Venedik liman şehrin (günümüzde Dubrovnik, Hırvatistan) geçişte gemiler için trantino (trentino) denilen, 30 günlük izolasyon kanunu koyarlar. Ragusa’da yaşayan hiç kimse 30 gün içerisinde hiçbir nedenle gemiyi ziyaret edemezdi. Kural ihlali yapılırsa, onlara da izolasyon kanunu uygulanırdı. Zaman içerisinde birçok ülkenin liman şehirleri aynı kuralı uyguladı.

İzolasyon kanunları, birçok ülkede uygulanmaya başlanınca zamanla izolasyon periyodu 30 günden 40 güne çıktı. Trantino ismi de böylelikle değişip karantino (quarantino) yani 40 gün oldu. Karantina uygulaması resmileşmeden önce, hasta olan kişiler bir adaya konur ve kaderlerine terk edilirlerdi. Ya kendi kendilerine iyileşeceklerdi ya da öleceklerdi.

Peki neden 40 gün?

40 güne geçişi nasıl ve neden olduğu bilinmezse de. En ağır basan hipotez, dini ve kültürel nedenler. Hıristiyanlarda 40 gün oruç olması, doğumdan sonra bebek ve anneler için dinlenme süresi 40 gün olması vb.

İzolasyon ve karantina arasındaki fark nedir?

Izolasyon: Hasta olan kişilerin, hasta olmayanlara hastalığı bulaştırmaması için ayrılmasına deniyor. İzolasyonda, hasta olan kişi hiçbir şekilde temas etmemeli ve sağlıklı kişilerden ayrılmalıdır.

Karantina: Hasta olan veya enfekte kişilerin, diğer insanlardan uzak durması veya limitli hareket etmesine denmektedir. Karantinada olan kişiler, enfekte olmuş olsalar da henüz semptonları ortaya çıkmamış olabildiğinden olabildiğince insanlardan uzak durmalıdırlar.