Katakomb Paris Yer Altı Mezarı Hakkında Bilinmeyenler

Paris Katacombunun Oluşumu

18. yüzyıl sonlarında, Paris Avrupa’nın en kalabalık ve büyük metropol şehri idi. Bu nedenle bir noktadan sonra mezarlıklar yetmemeye ve birçok ölü toprak altına defnedilmemeye başlamıştı. Bunun sonucunda da şehre kötü bir koku hakim olmaya ve vatandaşlarda sağlık sorunları görülmeye başlanmıştı. Bunun üzerine defnedilmeyen ceset ve parçaları için devlet görevlileri bir yer altı mezarlığı yapma kararı alır. Şehrin altında eski Roma döneminde olduğu gibi bir yer altı mezarı yapmaya karar verirler ve devasa Paris Katakombu (Catacombes de Paris) bu şekilde oluşmaya başlar.

Katakomb’un büyüklüğü 300km olup bunun sadece 1,5km’si ziyarete açıktır.

Paris Katakombu Hakkında Sizin İçin Derlediğimiz İlginç Bilgiler

  • Toprak altına defnedilemeyen parçaların yer altı mezarına taşınması tam 12 yıl sürer.
  • Louis- Étienne Héricart de Thury isimli politakacı ve bilim adamı, katakomba düzensizce konulan iskeletleri, düzenleyip birleştirerek bir sanat eseri oluşturur. Aynı zamanda François Décure isimli heykeltraş da kireç taşlarından bir sanat galerisi inşa etmiştir katakomb içerisinde. Bugün de halen yaptığı sütun, obje ve eserleri ziyaret sırasında görebilirsiniz.

Katakomb’ta mantar yetiştiriciliği yapıldığını ve çok özel bir rahnesi olduğunu biliyor muydunuz?

Tam olarak ilk mantar yetiştirmeye kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmese de, ilk olarak Napolyon zamanında ordu tarafından keşfedilip üretime başlandığı sanılmakta. Uzun bir süre saklansa da sonrasında, bu durum ortaya çıkar ancak orada yetişen mantarların çok farklı bir tadı olduğundan halen günümüzde de mantar yetiştiriciliği devam eder.

  • Napolyon’un ordusu dışında, 2. Dünya Savaşı’nda bu yer altı mezarlığı Fransız orduları ve stratejik saldırı planlanması için Nazilere karşı kullanılmıştır. 2017 yılında bir grup hırsız, Paris’in 6. bölgesinde bulunan bir Michelin yıldızlı restoranın mahzenine katakomb yolu ile ulaşıp 250 000€ değerinde 300 adet şişe vintage şarap çalmışlardır.
  • Katakombun birçok yerinde su havzaları ‘havuzlar’ yer alıyor. Normal şartlarda katakomba günümüzde lokal rehber ile gezinti yapılabilse de, kaçak olarak girip orada toplantılar yapan, sularda yüzen gruplar ve hatta grafitilerin yapıldığı yerlerin olduğu polis raporlarında tespit edilmiş.