PİERREFOND VE COMPİEGNE ŞATOSU TURU

Bu turumuzda Pierrefond ve Compiegnes şatoları ziyareti ile sizleri ortaçağa götürüyoruz.

Tur Rotamız

  •  

    Pierrefond şatosu

  • Compiegne şatosu

     

Tur Detayları

Pierrefond şatosu, Paris’e yaklaşık 80 km uzağında bulunan Oise bölgesindeki Pierrefonds şehrinde bulunmaktadır. I. Louis Orleans kralının istediği üzerine şato 1396 yılında inşa edilmiş Ortaçağ mimarisinin tüm özelliklerini taşır. Ancak 17ci yüzyılda yıkılmaya yüz tutmuş ve III. Napolyon’un isteği ile 19cu yüzyılın önemli mimarlarından olan ve Ortaçağ mimarisine aşık Violet-le-duc’ şatoyu restore edip tekrar inşa etmesini ister. Violet-le-duc kendi hayal gücünü de kullanarak şatoyu günümüzdeki haline getirip tamamlamıştır. Özellikle iç avluda çeşitli heykeller tamamen Violet-le-duc’un imzasını taşır. Mimarin yapıtlarında Osmanlı mimarisi etkisi olduğu tarihçiler tarafından tespit edilmiştir. Bunun yanında iç dekorasyon ve resimlerde gotik mimari izler de bulmak mümkündür. Pierrefond şatosu bir çok film, senaryoya ilham olmuştur. Walt Disney sembolü olan kale Pierrefond şatosundan esinlenerek yapılmıştır. Aynı zamanda Ortaçağ ruhunu çok iyi yansıtmasından, bahçeleri ve el değmemiş doğasından dolayı bir çok donem çekimi burada yapılmıştır. En ünlülerinden İngiliz yapımı “Merlin” dizisi çekimleri de Pierrefond şatosunda gerçekleştirilmiştir.

Şato şapel, kale burcu, devasa ve çok ışık gören kabul salonu, çalışma odası, III. Napolyon’un yatak odası, kraliçe odasının yani sıra çeşitli heykellerin sergilendiği heykel odası, şatonun maketi ve adalet odası gibi bir çok farklı alanı şatoda bulmak mümkün. Günümüzde de şatoda ortaçağ hikayelerinin anlatıldığı ve müziklerin olduğu etkinlikler düzenlenir.

Turumuza, Compiegne şatosu veya sarayı ile devam ediyoruz. Compiegne sarayı da Oise bölgesinin Compiegne şehrinde bulunmaktadır. Paris’in kuzeyinden yaklaşık 60 km uzaklığındadır.  Şato Ange-Jacques Gabriel mimari tarafından 1751 tarihinde başlayıp 1788 yılında bitmiştir. Şato mimari olarak barok mimarisine uygun olarak inşa edilmiştir. İçerisinde kraliyet daireleriFransa’nın ikinci Fransız imparatorluğu ve araba turizmi koleksiyonu olmak üzere 3 müze bulundurur. Müzede çok sayıda eşyaların yani sıra, kristal avizeler, mermer, yaldızlı motifler ve kadife kumaşları sıklıkla görebilirsiniz.  Devasa bir ormanı olduğundan burada sadece yürüyerek kendinize bir doğa detoksu yapabilirsiniz.