PARİS HARİKALAR DİYARI

Paris’in yaklaşık 25 km uzağında yer alan Versailles sarayı ve bahçesini deneyimli rehberlerimizle bir günde gezin. Çok önemli kral ve kraliçelere ev sahipliği yapmış Versailles sarayı, Fransız Devriminin başarıya ulaştığı ilk yerlerden birisi olduğundan tarihi açıdan büyük önem taşır. Tur sonunda sizi Paris’e geri götürüyor ve Paris’in tarihi Opera binasını birlikte keşfediyoruz.

TUR ROTASI

 • 1. VARIŞ YERİ

   

  Paris’ten Versailles Sarayına Yolculuk

 • 2. VARIŞ YERİ

  Versailles Sarayı Gezisi

   

  2. VARIŞ YERİ

 • 3. VARIŞ YERİ

   

  Versailles Sarayı Bahçesi

 • 4. VARIŞ YERİ

  Tarihi Opera Binası

   

  4. VARIŞ YERİ

TUR DETAYLARI

Versailles sarayı Fransız Devriminin başarıya ulaştığı ilk yerlerden olduğundan tarihi acıdan büyük önem taşır. Versailles şehri Paris’in yaklaşık 25 km uzağındadır. Versailles ’da görülecek başlıca şeyleri 4 kategoride toplamak mümkündür. Bunlar: Versailles sarayı, küçük ve büyük Trianonlar (kraliyet dinlenme yerleri), bahçeler ve kraliyet ahırları. Versailles sarayı 17ci yüzyılda kurulduğunda ilk başta av köşkü olarak kullanılıyordu. Daha sonra 14. Louis bu sarayda büyüyünce o ve 1789 yılımdaki Fransız devrimine kadar tüm krallar burada kalmışlardır. 1830 yılından itibaren de müze olarak kullanılmıştır. Sarayda 700 oda bulunmaktadır. Sarayın zemin katında kralın çocukları, Marie Antoinette’in özel odaları bulunmaktadır. İlk katta ise davetlerin düzenlendiği, misafirlerin kalacağı odalar bulunmaktaydı. Sarayın en unlu bölümlerinden biri ise, Aynalar Galerisidir (Galérie des Glaces). Sadece bu bolümde 357 ayna bulunmaktadır. Mimarisi barok esintili olup, birçok sanat isçiliği ile iç mekan dekore edilmiştir. Büyük trianon ilk olarak 14cü Louis tarafından inşa edilmiştir. Küçük trianon ise esi tarafından yapılmıştır. Her ikisi de bahçelerin ortalarında bulunur. Marie Antoinette zamanında küçük Trianon restore edilmiş ve çeşitli bitkilerin yetiştirildiği bir yer haline gelmişti. Marie Antoinette genelde sik sik buraya gelir ve yakın arkadaşları ile burada görüşürdü. Bunun yanında Marie Antoinette’in gelmiş olduğu ülke Viyana’da Osmanlıların I. Viyana hilal seklinde kuşatması basarisiz olunca ve kutlama için ülkede fırıncılar hilal ekmekleri – kruvasanı ilk olarak üretirler. Marie Antoinette kruvasanı Fransa’ya getirmesi ile kruvasan Fransızların bir sembolü olur. Fransız devrimi sırasında da burada kendine ait odasında öldürülmüştür.

Versailles’ın en dikkat çekici yerlerinden biri de kuşkusuz bahçeleridir. Her bir bahçe farklı geometrik şekillerle oluşturulmuş olup 800 hektarlık bir yer kaplar. Yaklaşık 200 000 adet ağaç ve 210 000 çiçek bulunmaktadır. Günümüzde bahçeler içerisinde bulunan gölette de sandalla gezmek mümkündür.

Versailles sarayı sonrasında Paris’teki Opera bölgesine gittiğimizde bölgede birçok eski heykel ve binalar ile karşılaşacaksınız. Bunlardan en önemlisi Paris Opera Binası’dır (Palais de Garnier). Bu bine 1875 yılında kurulmuş olup, burada opera gösterileri dışında müze, kütüphane atölyeler gibi çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. «Operadaki Hayalet» oyunu bu operadan ilham alınarak yazılmıştır. Paris’in en çok ziyaretçi aldığı binalardan biridir.

Kişi sayısı, ücret, özel grup turları ve program detayları için lütfen bize ulaşın.